Oficiálna stránka obce Stakčín

Kalendáre
Dni v týždni
Čas v dni
List
Grid
Plain
So
21

Nočný pochod za Slnovratom – 21. jún 2025

21 júna, 2025 at 19:30 - 22 júna, 2025 at 05:00calendar-multiday
So
12

Stakčínsky festival ľudového umenia – 12. júl 2025

12 júla, 2025 at 14:00 - 13 júla, 2025 at 04:00calendar-multiday

MIMORIADNE NÚDZOVÉ OPATRENIA - slintačka a krívačka

16/04/2025

stiahnuť

Oznámenie o začatí konania a pozvanie na ústne konanie - Výstavba 110 kV vedenia V6812 Snina - Sobrance, líniová stavba

14/04/2025

stiahnuť

Verejná vyhláška - rozšírenie verejného vodovodu líniová stavba k.ú. Stakčín - oznámenie o začatí územného konania, pozvanie na ústne pojednávanie a žiadosť o záväzné stanovisko

09/04/2025

stiahnuť

Obec » Všeobecné informácie

Naša obec ( 250 metrov nad morom ) je vstupnou bránou do Národného parku Poloniny. Stakčín leží pod úpätím masívu Nastas, ktorý je súčasťou Bukovských vrchov . Spravuje územie o rozlohe 168 km2. Obec na severe hraničí s Poľskom , na juhu s južným úpätím masívu Nastas , ktorý je súčasťou Bukovských vrchov a tiahne sa až k slovensko-ukrajinským hraniciam . Na juhozápade s mestečkom Snina , na východe s Bukovskými vrchmi.

Obec Stakčín sa nachádza v údoli rieky Cirochy medzi Sninou a vodárenskou nádržou Starina. Podľa morfológie uvedenej oblasti sa predpokladá , že v minulosti v širokom priestore medzi masívom Nastas a severnými svahmi Vihorlatu , tiekol smerom k Zakarpatsku riečny tok , najskôr Cirocha , ktorá pravdepodobne na začiatku štvrtohôr bola podchytená v oblasti Stakčína prítokom Laborca. Niekdajšie údolie v oblasti podchytenia Laborcom končí nad dnešným tokom Cirochy. Na deštrukciu poukazuje aj sám tok Uble , ktorý ochudobnený o horný tok Cirochy , vyznačuje sa slabšou spätnou eróziou. Rieka Cirocha sa vlieva pri Humennom do Laborca. Priberá ľavý prítok Koloničku a pravý prítok Chotinku. Zásobárňou pitnej vody pre prešovský a košický kraj je známa vodná nádrž Starina , ktorej úpravňa sa nachádza na území našej obce.

Mohutné horské chrbty Bukovských vrchov obklopujúcich obec Stakčín sú budované odolnými pieskovcami . Nadmorská výška jednotlivých horských chrbtov sa pohybuje nad 1000m nad morom . Najvyšším vrchom je Kremenec ( 1221 m ) , ktorý sa nachádza v ohybe pri styku hraníc Poľska , Slovenska a Ukrajiny. Najvyšší bod masívu Nastas dosahuje 807m nad morom. Bukovské vrchy zabiehajú na juhu aj do Zavihorlatskej pahorkatiny. Do stakčínskeho chotára patria iba ploché chrbty na južnom úpätí masívu Nastas , ktoré rozrezávajú ľavostranné prítoky Uble. Ich nadmorská výška sa pohybuje spravidla od 150 do 400 metrov nad morom.

Priemerná ročná teplota vzduchu

Priemerná ročná teplota vzduchu vo vegetačnom období je 10 – 14 ° C , pričom nižšie teploty sú v severnejších častiach pohoria . V najteplejšom mesiaci – júli sa priemerná teplota pohybuje medzi 16 -18 ° C. Najchladnejší mesiac – január má priemerné teploty v rozpätí -4 až -6 ° C. Priemerný počet mrazivých dní je 160 . Priemerný zrážkový úhrn dosahuje 900 mm. Prevažná časť zrážok pripadá na vegetačné obdobie ( 400 – 500 mm ).

Pôdorys obce

Pôdy sa vyvíjali na zvetralinách pieskovcov , bridlíc a ílovcov . Pieskovce zvetrávajú na úlomkovitý až hlinito-piesočný materiál .Aj v súčasnosti pozorujeme na svahoch proces , tzv. plošnú a výmoľovú eróziu , ktorou sa odplavuje zvlášť po dažďoch orničný horizont , bohatý na živiny , a tým sa pôdy znehodnocujú . Pôdy sa vyvíjali väčšinou pod bukovým porastom . Odlesnením dochádza k erózii pôdy , ktorá je značné rozšírená . Máme tu vcelku úrodné pôdy.