Oficiálna stránka obce Stakčín

Kalendáre
Dni v týždni
Čas v dni
List
Grid
Plain
So
21

Nočný pochod za Slnovratom – 21. jún 2025

21 júna, 2025 at 19:30 - 22 júna, 2025 at 05:00calendar-multiday
So
12

Stakčínsky festival ľudového umenia – 12. júl 2025

12 júla, 2025 at 14:00 - 13 júla, 2025 at 04:00calendar-multiday

MIMORIADNE NÚDZOVÉ OPATRENIA - slintačka a krívačka

16/04/2025

stiahnuť

Oznámenie o začatí konania a pozvanie na ústne konanie - Výstavba 110 kV vedenia V6812 Snina - Sobrance, líniová stavba

14/04/2025

stiahnuť

Verejná vyhláška - rozšírenie verejného vodovodu líniová stavba k.ú. Stakčín - oznámenie o začatí územného konania, pozvanie na ústne pojednávanie a žiadosť o záväzné stanovisko

09/04/2025

stiahnuť

Obec » Stratégia starostlivosti o vojnové hroby

Kataster obce Stakčín je mimoriadne bohatý na pamätihodnosti viažúce sa k obdobiam prvej a druhej svetovej vojny. Postupnosť ich obnovy a nasledujúceho využitia má vychádzať z ich významnosti. V prvom rade si zaslúžia pozornosť tie cintoríny a objekty, ktoré svojím významom prekračujú rámec obce a regiónu, a majú až celoslovenský význam. Z uvedeného dôvodu by mala byť stratégia starostlivosti o vojnové hroby v obci Stakčín nasledujúca:

  1. Obnova areálov vojenských cintorínov v obci Veľká Poľana (v samotnej obci a na vrchu Hodošík) a v Krásnej doline. V týchto miestach v jarnom období 1915 prebiehali jedny z najťažších bojov v Karpatoch. Navyše cintorín nachádzajúci sa na vrchu Hodošík je najvyššie položeným vojenským cintorínom z prvej svetovej vojny na Slovensku. Oba cintoríny majú zhodnú architektúru. Zvláštnosťou cintorína v obci je i ojedinelá kamenná rotunda postavená z ruín grécko-katolíckej cirkvi, ktorá bola poškodená v čase fronty. Z dôvodu vyzdvihnutia ich významu v celoslovenskom povedomí navrhujem ich rekonštrukciu viesť v duchu zásad obnovy vojenských cintorínov, ktoré v poľskom Haliči projektoval významný slovenský architekt Dušan Jurkovič a zároveň cintorín na Hodošíku by mohol byť po ňom pomenovaný.
  1. Obnova vojenského cintorína v obci Stakčín, ktorý bol svojho času považovaný nielen pre svoju architektúru, ale predovšetkým svojím významom za najhodnotnejší v regióne. V čase 1. ČSR ho dokonca namaľoval národný umelec Martin Benka a tento obraz bol vo vlastníctve stakčínskeho rodáka a historika Jaroslava Vízdala.
  1. Obnova Kameňa – pomníka v obci Smolník ako ojedinelého objektu viažuceho sa k obdobiu prvej svetovej vojny.
  1. Obnova vojenských cintorínov, hrobov a pomníkov, ktoré sa nachádzajú na trasách turistických a cykloturistických chodníkov, ktoré prechádzajú katastrom našej obce – pomník osloboditeľom v Ruskom, pomník osloboditeľom – tank v Stakčíne, hrob sovietskeho letca na Rypach, hroby sovietskych letcov na Šalníku, pomník pyrotechnikom v Starine, vojenský cintorín v Ruskom I a vojenský cintorín v Dare.
  1. Obnovu ostatných objektov zamerať tak, aby bola ich údržba a starostlivosť v súlade so slovenskými a medzinárodnými zákonmi vzťahujúcimi sa na starostlivosť o vojenské hroby.

Za zmienku stojí i skutočnosť, že počas týchto vojnových udalostí našou obcou, resp. katastrom, prešli niektoré významné osobnosti. Bolo by na zváženie si ich pobyt a pôsobnosť do budúcna vhodným spôsobom pripomenúť. V prvom rade je to ruský generál Lavr Kornilov, ktorý v roku 1914 uskutočnil cez našu obec prechod fronty do rakúsko-uhorského tyla, pričom sa obec Stakčín stala miestom, kde prebiehali intenzívne boje. Našou obcou v marci 1915 dvakrát prechádzal dnes známy český po nemecky píšuci tzv: „zúrivý reportér“ Egon Ervin Kisch. V rámci druhej svetovej vojny má naša obec jeden primát v rámci bývalého Československa. Pri oslobodzovaní obce Zvala boli štyria sovietski vojaci vyznamenaní vtedajším najvyšším sovietskym vyznamenaním – hrdina ZSSR.