Oficiálna stránka obce Stakčín

Kalendáre
Dni v týždni
Čas v dni
List
Grid
Plain
So
21

Nočný pochod za Slnovratom – 21. jún 2025

21 júna, 2025 at 19:30 - 22 júna, 2025 at 05:00calendar-multiday
So
12

Stakčínsky festival ľudového umenia – 12. júl 2025

12 júla, 2025 at 14:00 - 13 júla, 2025 at 04:00calendar-multiday

MIMORIADNE NÚDZOVÉ OPATRENIA - slintačka a krívačka

16/04/2025

stiahnuť

Oznámenie o začatí konania a pozvanie na ústne konanie - Výstavba 110 kV vedenia V6812 Snina - Sobrance, líniová stavba

14/04/2025

stiahnuť

Verejná vyhláška - rozšírenie verejného vodovodu líniová stavba k.ú. Stakčín - oznámenie o začatí územného konania, pozvanie na ústne pojednávanie a žiadosť o záväzné stanovisko

09/04/2025

stiahnuť

Obec » Kam na prechádzku či túru

Prvý turistický chodník na území NP Poloniny bol vyznačený až v roku 1971, a to na trase Nová Sedlica – Kremenec – Riaba skala – Nová Sedlica, v roku 1991 bol predĺžený cez Ruské sedlo do Olšinkova. V roku 1989 boli vybudované TZCH Runina – Ďurkovec a Nová Sedlica – Riaba skala. Po vyhlásení NP Poloniny bola sieť TZCH rozšírená o TZCH Osadné – Balnica, Nová Sedlica – Čierťaž, Uličské Krivé – Ruský Potok – Topoľa, Runina – Ruské – Ruské sedlo, Runina – Tri studničky.

Turisticky atraktívne trasy:

Turistický chodník

Gazdoráň, odbočka – Gazdoráň, vyhliadky, dĺžka 0,38 km

Príslop obec – Nad Brezoveckou zátokou, dĺžka 7,09 km

Odkaz na mapu trasy: Príslop – Nad Brezoveckou zátokou a Gazdoráň

Tieto dva nové nové úseky tvoria v podstate jeden turistický chodník, ktorý vedie z obce Príslop k vysielaču nad lokalitou Karcaba, potom cez lúky, naprieč Náučnou geologickou lokalitou Dara pozdĺž štátnej cesty, ďalej pokračuje lesným chodníkom až na lokalitu Prírodnej rezervácie (PR) Gazdoráň, následne po lesnej ceste vyúsťuje na štátnu komunikáciu II/558, ktorou je možné sa dostať k autobusovej zastávke nad Vodárenskou nádržou (VN) Starina.

Trasa je výnimočná z hľadiska geomorfologického, botanického a hydrologického. Jedná sa o mierne náročnú trasu s dĺžkou cca 7 km, ktorú bežný turista zvládne za cca 2-3 hod. Trasa vedie po existujúcich účelových komunikáciách (lesných a poľných cestách) v k.ú. Starina nad Cirochou, k.ú. Dara, k.ú. Príslop.

 

Medová Baba

Ak sa vyberiete do Polonín, určite nezabudnite zastaviť pri Medovej babe. Táto prírodná, ale aj umelecká atraktivita sa nachádza v Bukovských vrchoch, na trase z Novej Sedlice na vrchol Riabej skaly. Práve tu sa rozprestiera rozľahlá lúka, na ktorej dominuje drevená socha Medovej baby.

Socha je súčasťou Galérie monumentálnej sochárskej tvorby a meria impozantných 7,1 metra. Vyrobená je zo sedemmetrového dobového kmeňa. Drevená plastika bola vytvorená v roku 2002 sochárom Marekom Žitňanom.

Názov sochy je spojený s históriou – tajomná Medová baba je inšpirovaná Žofiou Maťašovskou, skromnou ženou, ktorá sa so svojimi dvoma dcérami takmer 25 rokov venovala včelárstvu. Preslávila sa kvalitným horským medom, ktorý odoberali pernikárne v Pardubiciach a čokoládovne v nemeckom Kolíne.

Okrem Medovej baby lúku zdobí aj zrubový včelín, takže drevená Žofia stále dohliada na kvitnúce lúky a pracujúce včely. Okolie je bohaté na pestrú flóru a zaujímavé lesné zákutia, ktoré potešia nejedného výletníka. Lokalita je prístupná po značkovanom turistickom chodníku z Novej Sedlice (cca 6,5 km).

Odkaz na mapu trasy: Medová baba

 

Hrebeňom Poloninských Karpát (červený):

Chodník začína v najvýchodnejšej obci na Slovensku – Novej Sedlici (416 m n.m) a vedie cez NPR Stužica na Kremenec (1210 m n.m.), kde sa stretávajú hranice Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Odtiaľto pokračuje po hlavnom hrebeni Bukovských vrchov cez vrcholy Kamenná lúka   (1201 m n.m.) – Riaba skala (1167 m n.m.) – Pľaša (1162 m n.m.) – Ruské sedlo  (797 m n.m.) – Černiny (929 m n.m.) – Balnicu (712 m n.m.) a končí v Lupkovskom sedle.

Základné info

Začiatok/koniec: Nová Sedlica/Dukliansky priesmyk Vzdialenosť: 112 km

Prevýšenie: 3 900 m (podľa mapy.cz)

Počet dní: 4-6 (rýchlosť 19-28 km/deň)

Najvyšší bod: Kremenec (1 221 m.n.m)

Značenie: červená značka (časť hrebeňa je značená aj inými farbami, napr. modrou značkou, ktorá označuje poľský Szlak Karpacki)

Odkaz na mapu trasy: Hrebeňom Poloninských Karpát

 

Chodník Ruskou cestou (modrý):

Chodník začína v najvyššie položenej obci v regióne Sniny a celého Zemplína – v Runine (560 m n.m.) a vedie cez zaniknuté obce Smerekovica (550 m n.m.) a Ruské (510 m n.m.). V obci Ruské pokračuje po trase starej obchodnej cesty z Uhorska do Haliče známej pod názvom Ruská cesta (Porta rusica) na hraničný turistický priechod Ruské sedlo (797 m n.m.) Odtiaľto je možné po žltej značke pokračovať do Poľska do mestečka Cisna.

Základné info

Počet zastávok: 6, Dĺžka: 2,4 km

Náročnosť: 2, Čas: 1 hodina

Prevýšenie: 220 m

Odkaz na mapu trasy: Chodník Ruskou cestou

 

Chodník ikon (modrý):

Chodník začína v obci Uličské Krivé (280 m n.m.), pri drevenej cerkvi z roku 1718 a vedie popri kaplnke mnícha Ihnatija cez Sedlo pod Vežou (500 m n.m.) do obce Ruský Potok (443 m n.m.) k drevenej cerkvi z roku 1740. Pokračuje cez Sedlo pod Kýčerou (660 m n.m.) do obce Topoľa (393 m n.m.) k pomníku A. Duchnoviča a končí pri drevenej cerkvi z roku 1650.

Odkaz na mapu trasy: Chodník ikon

 

Chodník Nová Sedlica – Čierťaž (zelený):

Chodník začína v obci Nová Sedlica a vedie cez Sedlo pod Príkrym (850 m n.m.) na hlavný karpatský hrebeň na vrch Čierťaž  (1071 m n.m.)

Odkaz na mapu trasy: Nová Sedlica – Čierťaž

 

Chodník Runina – Komúrny (zelený):

Chodník začína v obci Runina a vedie cez Vysokú Kyčeru (750 m n.m.) do sedla Komúrny (1060 m n.m.) pod Ďurkovcom na hlavnom karpatskom hrebeni. V okolí sedla sa nachádzajú najkrajšie komplexy poloninských lúk v národnom parku. Na trase chodníka pred nástupom na Vysokú Kyčeru je odbočka na pútnické miesto zjavenia Panny Márie – Tri studničky (žltý turistický chodník).

Odkaz na mapu trasy : Runina – Komúrny

 

Dolinou Hlbokého potoka (žltý):

Chodník začína v obci Nová Sedlica a vedie najdlhšou dolinou národného parku. Prechádza Grófskymi chyžkami (610 m n.m.) s poľovníckou chatou a rybníkom Medová baba na vrchol Riabej skaly (1167 m n.m.). Vyhliadka na Riabej skale poskytuje pre návštevníkov najkrajší výhľad v národnom parku.

Odkaz na mapu trasy : Dolinou hlbokého potoka

 

Tri studničky (žltý):

Chodník začína v obci Runina pri Informačnom paneli NP Poloniny, vedie popri murovanom pravoslávnom kostole z roku 1936 na pútnické miesto Zjavenie Panny Márie Tri studničky, v ktorých je  údajne liečivá voda.

Odkaz na mapu trasy : Tri studničky